Sklep internetowy – wymogi prawne

Wytyczne dla sprzedawców

Z roku na rok w Polsce rośnie zainteresowanie zakupami przez internet, rośnie również liczba stały klientów sklepów internetowych. Pojawiają się nawet głowy, że niepewna jest przyszłość centrów handlowych. Aby jednak móc prowadzić skuteczną sprzedaż przez internet, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki czemu Twój sklep internetowy będzie w pełni profesjonalny.

Na wstępnie należy przypomnieć o elementach, jakie według naszego prawa muszą znaleźć się w każdym sklepie internetowym (muszą być podane w sposób jednoznaczny):

  1. adres zamieszkania (siedziba) przedsiębiorcy
  2. nazwa przedsiębiorstwa
  3. organ rejestrujący działalność
  4. NIP/REGON
  5. formę prawną, pod którą działa przedsiębiorca
  6. termin oraz koszt dostawy
  7. miejsce oraz sposób składania reklamacji (wraz z informacją o sposobie rozpatrywania reklamacji oraz prawie odstąpienia od umowy terminie 10 dni od jej zawarcia).

Wszystkie ceny, wraz z elementami cła i podatku orasz sposobach dostawy powinny być jasno zakomunikowane naszemu klientowi sklepu internetowego. Ważną informacją jest tutaj fakt, że sprzedawca powinien wywiązać się z umowy w terminie 30dni od daty jej zawarcia. Prowadzać sklep internetowy należy pamiętać o różnych formach dostawy, wielu klientów wybiera usługi kurierskie (ze względu na czas oczekiwania).

projektowanie stron internetowych

 

KONTAKT

Budując sklep internetowy czy jakąkolwiek inną witrynę www, której zadaniem jest dostarczenie nam klienta. Należy pamiętać o podaniu kompletnych danych kontaktowych. Podstawą jest tutaj podanie numeru kontaktowego, pod który klient będzie mógł zadzwonić i dopytać o interesujące go szczegóły ( w tym wypadku mamy bezpośredni wpływ na sprzedaż usług/produktów). Wiele osób wybiera jednak kontakt za pomocą poczty elektronicznej, pamiętaj by w tym wypadku odpowiadać w miarę szybko zachowując przy tym profesjonalizm. Sklepy internetowe mają również duże pole manewru, jeśli chodzi o różnego rodzaju komunikatory.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Ochrona danych osobowych to czuły oraz ważny punkt. Obecnie strony internetowe gromadzą bardzo dużą ilość danych odnośnie użytkowników, informacje te okazują się pomocne chociażby podczas prowadzenia kampanii reklamowych. W przypadku sklepu internetowego należy podać informację (jak najbardziej kompletną) czy gromadzone przez nas dane osobowe konsumentów są udostępnianie innym podmiotom. Ważnym jest również poinformowanie o możliwości wglądu, aktualizacji, czy usunięciu danych z naszego zbioru. Warto przywołać również podstawę prawną dotyczących ochrony danych osobowych. Przypominamy, że reguluje to ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 27 sierpnia 1997 roku (Dz. U. 1997 nr 133 poz. 883, tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926